Kelj – zdravstveni benefiti + recept za čips

Avatar photo
kelj

Kelj je popularno povrće i član porodice krstaša kao i kupus, brokoli, karfiol, zelje i prokulica. Postoji mnogo različitih vrsta kelja. Listovi mogu biti zeleni ili ljubičasti, glatkog ili kovrdžavog oblika. Za koji god kelj da se odlučite, nećete pogriješiti. Sve vrste kelja su prava riznica nutrijenata i izvor zdravlja. U nastavku donosimo koji su to sve zdravstveni benefiti kelja, kako sve možete da ga pripremate, a donosimo i neobičan recept za zdraviju verziju čipsa!

Jedna od namirnica sa najvećom nutritivnom vrijednošću na planeti

Zbog izuzetno malog broja kalorija, a bogatstva nutrijentima, kelj je jedna od najzdravijih namirnica koja je ujedno pogodna za svaku vrstu ishrane. Kelj je odličan izvor vitamina C, vrlo dobar izvor dijetalnih vlakana, vitamina A, K i B6, magnezijuma, kalijuma i mangana, te dobar izvor tiamina, kalcijuma, fosfora i bakra. U 70 grama kelja sadržano je 19 kalorija, 4 grama ugljikohidrata, 1 gram proteina.

Konzumiranje kelja je odličan način da povećate sadržaj hranljivih materija.

Snižava holesterol, te štiti od srčanih oboljenja

Kelj može pomoći u snižavanju holesterola, što može smanjiti rizik od srčanih bolesti. Jedna studija je otkrila da svakodnevno ispijanje soka od kelja tokom 12 nedjelja povećava HDL (dobar holesterol) za 27% i snižava nivo LDL (lošeg holesterola) za 10%, dok takođe poboljšava antioksidativni status.

kelj

Holesterol ima mnoge važne funkcije u tijelu. Na primjer, koristi se za proizvodnju žučnih kiselina, koje su supstance koje pomažu tijelu da vari masti. Jetra pretvara holesterol u žučne kiseline, koje se zatim oslobađaju u digestivni sistem kad god pojedete masni obrok. Kada se sva mast apsorbuje i žučne kiseline odsluže svoju svrhu, one se ponovo apsorbuju u krvotok i ponovo koriste. Supstance koje se nazivaju sekvestranti žučne kiseline mogu vezati žučne kiseline u digestivnom sistemu i sprečiti njihovu reapsorbaciju. Ovo smanjuje ukupnu količinu holesterola u tijelu. Kelj zapravo sadrži sekvestrante žučne kiseline, koji mogu smanjiti nivo holesterola. Ovo može dovesti do smanjenja rizika od srčanih oboljenja.

Izuzetno nizak nivo kalorija

S obzirom da 100g kelja sadrži samo 33 kalorije, a obilje vitamina i minerala, kelj se sa pravom može svrstati u super-hranu i kao takav postaje idaelna namirnica za osobe koje žele da smršaju.

Štiti od raka

Kelj sadrži biljne spojeve koji sprečavaju oksidativni stres, podstiču detoksikaciju enzima, stimulišu imunitet, smanjuju rizik od raka, smanjuju maligne transformacije i karcinogene mutacije, te samo širenje raka. Jedan od tih spojeva je sulforafan, tvar za koju se pokazalo da pomaže u borbi protiv stvaranja raka na molekularnoj razini.

Čuva zdravlje kostiju

Kalcijum je važan nutrijent, posebno za naše kosti. Kelj, posebno u sirovom obliku, preporučuje se osobama koje pate od manjka kalcijuma u organizmu i imaju povećani rizik od fraktura.

Jedna šolja sirovog kalcijuma sadrži gotovo 7 puta veću preporučenu dnevnu količinu ovog vitamina.

Možda te zanima
zdravi doručak

Detoks organizma

Nova istraživanja pokazuju da kelj može u potpunosti da detoksikuje organizam i da reguliše opšte  stanje organizma jer dopire čak do DNK. Pored toga, sadrži i važne omega-3 masne kiseline i flavonoide pa djeluje protivupalno.

Čips od kelja

Potrebni sastojci:

  • 1/2 glavice kelja
  • himalajska so
  • prstohvat čili papričice
  • 2 kašičice maslinovog ulja
  • 2 kašičice svježe cijeđenog soka limuna
  • 2 kašičice mljevenih badema

Priprema:

  • Odvojte listove kelja te ih dobro isperite, posložite po kuhinjskom papirnatom ubrusu i ostavite da se u potpunosti ocijede.
  • Dvije kašičice soka limuna pomiješajte sa dvije kašičice maslinovog ulja, umiješajte prstohvat čili papričice i mljevene bademe. Tu smjesu prelijte preko istrganih listića kelja.
  • Raspodijelite listove na masni papir te stavite u rernu na 175 stepeni i isušujte desetak minuta dok rubovi kelja lagano ne posmeđe. Na kraju pospite sa malo soli, ohladite i poslužite.

Na sreću, dodavanje kelja vašoj ishrani je relativno jednostavno. Možete ga dodati u svoje salate ili koristiti u drugim receptima. Mnogi ljudi takođe dodaju kelj u svoje smutije kako bi povećali nutritivnu vrijednost.

Prijatno!

ISPROBAJTE I OVE RECEPTE SA KELJOM:

 

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh